Znak B-1 "zakaz ruchu w obu kierunkach" oznacza zakaz ruchu na drodze:
- pojazdów,
- kolumn pieszych,
- jeźdźców i poganiaczy
Znak może być ustawiony na jezdni; umieszczona pod znakiem tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych.
Znak B-2 "zakaz wjazdu" oznacza zakaz wjazdu pojazdów na drogę lub jezdnię od strony jego umieszczenia; zakaz dotyczy również:
- kolumn pieszych,
- jeźdźców i poganiaczy.
Umieszczona pod znakiem B-2 tabliczka T-22 wskazuje, że zakaz nie dotyczy rowerów jednośladowych.
Znak B-3 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych" oznacza zakaz ruchu pojazdów silnikowych; zakaz nie dotyczy motocykli jednośladowych.
Znak B-3a "zakaz wjazdu autobusów" oznacza zakaz ruchu autobusów.
Znak B-4 "zakaz wjazdu motocykli" oznacza zakaz ruchu motocykli.
Znak B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" oznacza zakaz ruchu:
- samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
- ciągników samochodowych,
- pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
- ciągników rolniczych,
- pojazdów wolnobieżnych.
Określona na znaku B-5 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa oznacza, że zakaz dotyczy pojazdu (zespołu pojazdów), którego dopuszczalna masa całkowita przekracza masę podaną na znaku albo na tabliczce.
Znak B-6 "zakaz wjazdu ciągników rolniczych" oznacza zakaz ruchu:
- ciągników rolniczych,
- pojazdów wolnobieżnych.
Znak B-7 "zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepą" oznacza zakaz ruchu pojazdów silnikowych z przyczepą (przyczepami); zakaz nie dotyczy pojazdów:
- z przyczepą jednoosiową,
- z naczepą.
Określona na znaku B-7 albo na tabliczce umieszczonej pod nim masa dotyczy dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, a w razie ciągnięcia dwóch przyczep - sumy ich mas.
Znak B-8 "zakaz wjazdu pojazdów zaprzęgowych" oznacza zakaz ruchu:
- pojazdów zaprzęgowych,
- jeźdźców i poganiaczy.
Znak B-9 "zakaz wjazdu rowerów" oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu rowerów.
Znak B-10 "zakaz wjazdu motorowerów" oznacza zakaz ruchu motorowerów.
Znak B-11 "zakaz wjazdu wózków rowerowych" oznacza zakaz ruchu rowerów wielośladowych.
Znak B-12 "zakaz wjazdu wózków ręcznych" oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu wózków ręcznych przeznaczonych do używania na jezdni, prowadzonych, ciągniętych lub pchanych.
Znak B-13 "zakaz wjazdu pojazdów z materiałami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi" oznacza zakaz ruchu pojazdów przewożących, określone w odrębnych przepisach, materiały niebezpieczne klas: 1, 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2 lub gazy palne klasy 2, w ilościach, dla których wymagane jest oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej.
Znak B-13a "zakaz wjazdu pojazdów z materiałami niebezpiecznymi" oznacza zakaz ruchu pojazdów przewożących, określone w odrębnych przepisach, materiały niebezpieczne w ilościach, dla których wymagane jest oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej.
Tabliczka z odpowiednim napisem umieszczona pod znakiem wskazuje, że zakaz dotyczy tylko określonych klas lub grup materiałów niebezpiecznych albo określonego sposobu ich przewozu.
Znak B-14 "zakaz wjazdu pojazdów z materiałami, które mogą skazić wodę" oznacza zakaz ruchu pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, określone w odrębnych przepisach, klas 3, 4.3, 6.1, 6.2, 8, gazy trujące lub gazy żrące klasy 2, lub materiały zagrażające środowisku klasy 9, w ilościach, dla których wymagane jest oznakowanie pojazdu tablicami ostrzegawczymi barwy pomarańczowej.
Umieszczone na jednej tarczy dwa lub trzy symbole znaków od B-3 do B-14 mają takie samo znaczenie jak znaki pojedyncze.
Znak B-15 "zakaz wjazdu pojazdów o szerokości ponad ... m" oznacza zakaz ruchu pojazdów, których szerokość (również z ładunkiem) jest większa od wartości podanej na znaku.
Znak B-16 "zakaz wjazdu pojazdów o wysokości ponad ... m" oznacza zakaz ruchu pojazdów, których wysokość (również z ładunkiem) jest większa od wartości podanej na znaku.
Znak B-17 "zakaz wjazdu pojazdów o długości ponad ... m" oznacza zakaz ruchu pojazdów lub zespołów pojazdów, których długość (również z ładunkiem) jest większa od wartości podanej na znaku.
Znak B-18 "zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad ... t" oznacza zakaz ruchu pojazdów, których rzeczywista masa całkowita jest większa od wartości podanej na znaku; w przypadku zespołu pojazdów zakaz dotyczy ich łącznej masy.
Znak B-19 "zakaz wjazdu pojazdów o nacisku osi większym niż .. t" oznacza zakaz ruchu pojazdów, których nacisk osi jest większy od nacisku odpowiadającego masie podanej na znaku; w przypadku osi wielokrotnej nacisk żadnej z osi składowych nie może odpowiadać masie większej niż 80% masy podanej na znaku.
Jeżeli na znaku B-19 podano wartość 8 t lub 10 t, oznacza to dopuszczalny nacisk osi pojedynczej odpowiadający masie do 8 t lub 10 t, a osi wielokrotnej - odpowiednio większej masie, zgodnie z przepisami określającymi warunki techniczne pojazdów poruszających się po drogach.
Za oś pojedynczą uważa się oś oddaloną od osi sąsiedniej o więcej niż 2 m. lub dwie sąsiednie osie oddalone od siebie o mniej niż 1 m.
Za oś wielokrotną zaś - zespół złożony z dwóch lub więcej osi, zwanych "osiami składowymi", w którym odległość między sąsiednimi osiami składowymi jest nie mniejsza niż 1 m i nie większa niż 2 m.
Znak B-20 "stop" oznacza:
- zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem,
- obowiązek ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się tą drogą.
Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym w tym celu ( patrz: znak poziomy P-12 ), a w razie jego braku w takim miejscu, w którym kierujący może upewnić się, że nie utrudni ruchu na drodze z pierwszeństwem.
Znak B-20 umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony.
Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do znaku B-20 umieszczonego przed torowiskiem pojazdów szynowych lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.
Znaki: B-21 "zakaz skręcania w lewo", B-22 "zakaz skręcania w prawo" zabraniają skręcania w kierunku wskazanym na znaku; ponadto znak B- 21 zabrania zawracania.
Umieszczona pod znakiem B-21 lub B-22 tabliczka T-22 wskazuje, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych skręcających na drogę dla rowerów lub wyznaczony na jezdni pas ruchu przeznaczony dla tych pojazdów. Zakazy wyrażone znakami B-21 i B-22 obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu.
Znaki B-21 i B-22 znajdujące się w obrębie skrzyżowania dotyczą tylko najbliższej jezdni, przed którą zostały umieszczone.
Znak B-23 "zakaz zawracania" zabrania kierującym zawracania do najbliższego skrzyżowania włącznie.
Znak B-24 "koniec zakazu zawracania" oznacza odwołanie zakazu zawracania przed skrzyżowaniem.
Znak B-25 "zakaz wyprzedzania" zabrania kierującym pojazdami silnikowymi wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych.
Umieszczona pod znakiem B-25 tabliczka wskazuje, że znak B-25 dotyczy kierującego pojazdem określonym na tabliczce, tj.:
T-23a - motocykl,
T-23b - samochód ciężarowy, pojazd specjalny, pojazd używany do celów specjalnych,o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz ciągnik samochodowy,
T-23c - ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny,
T-23d - pojazd silnikowy z przyczepą, z wyjątkiem pojazdów z przyczepą jednoosiową lub naczepą,
T-23e - pojazd z przyczepą kempingową,
T-23f - autobus,
T-23g - trolejbus,
T-23h - pojazd przewożący materiały niebezpieczne,
T-23i - pojazd przewożący materiały wybuchowe lub łatwo zapalne,
T-23j - pojazd przewożący materiały, które mogą skazić wodę.
Znak B-27 "koniec zakazu wyprzedzania" oznacza koniec obowiązywania zakazu określonego znakiem B-25.
Znak B-26 "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe" zabrania wyprzedzania pojazdów silnikowych wielośladowych kierującemu:
- samochodem ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
- ciągnikiem samochodowym,
- pojazdem specjalnym lub używanym do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.
Znak B-28 "koniec zakazu wyprzedzania przez samochody ciężarowe" oznacza koniec obowiązywania zakazu określonego znakiem B-26.
Znak B-29 "zakaz używania sygnałów dźwiękowych" zabrania używania tych sygnałów, chyba że jest to konieczne w celu ostrzeżenia o bezpośrednim zagrożeniu bezpieczeństwa ruchu.
Znak B-30 "koniec zakazu używania sygnałów dźwiękowych" oznacza koniec obowiązywania zakazu określonego znakiem B-29.
Znak B-31 "pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka" zabrania kierującym wjazdu lub wejścia na zwężony odcinek jezdni, jeżeli zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się.
Znak B-32 "stój - kontrola celna" oznacza obowiązek zatrzymania się.
Zamiast napisu " Cło - Zoll " na znaku mogą być umieszczone napisy:
- "Kontrola graniczna",
- "Rogatka uszkodzona",
- "Sygnalizacja uszkodzona",
- "Wjazd na prom",
- "Kontrola drogowa",
- "Pobór opłat"
- odpowiednio do przyczyny zatrzymania.
Zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wyznaczonym w tym celu ( patrz: znak poziomy P-12 ), a jeżeli nie jest ono wyznaczone - przed znakiem. Dalszy ruch może nastąpić za zgodą uprawnionej osoby lub po nadaniu sygnału zezwalającego na ruch.
Znak B-33 "ograniczenie prędkości" oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Dopuszczalna prędkość określona na znaku obowiązuje do miejsca:
- umieszczenia znaku B-34 "koniec ograniczenia prędkości",
- umieszczenia znaku B-42 "koniec zakazów",
- najbliższego skrzyżowania,
- wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości znakiem: B-33 "ograniczenie prędkości" lub B-43 "strefa ograniczonej prędkości",
- umieszczenia znaku oznaczającego początek strefy zamieszkania,
- umieszczenia znaku oznaczającego początek lub koniec obszaru zabudowanego.
Umieszczona pod znakiem B-33 tabliczka wskazuje, że ograniczenie prędkości odnosi się do pojazdu, którego symbol znajduje się na tabliczce, tj.:
T-23a - motocykl,
T-23b - samochód ciężarowy, pojazd specjalny, pojazd używany do celów specjalnych,o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz ciągnik samochodowy,
T-23c - ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny,
T-23d - pojazd silnikowy z przyczepą, z wyjątkiem pojazdów z przyczepą jednoosiową lub naczepą,
T-23e - pojazd z przyczepą kempingową,
T-23f - autobus,
T-23g - trolejbus,
T-23h - pojazd przewożący materiały niebezpieczne,
T-23i - pojazd przewożący materiały wybuchowe lub łatwo zapalne,
T-23j - pojazd przewożący materiały, które mogą skazić wodę.
Znak B-33 określający dopuszczalną prędkość większą niż 60 km/h, umieszczony na obszarze zabudowanym, dotyczy:
- samochodu osobowego,
- motocykla,
- samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem:
- pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne,
- pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia kierującego,
- pojazdu holującego pojazd silnikowy,
- motocykla, którym przewozi się dziecko w wieku do lat 7,
- samochodu ciężarowego przewożącego osoby poza kabiną kierowcy.
Znak B-34 "koniec ograniczenia prędkości" oznacza odwołanie ograniczenia prędkości wprowadzonego znakiem B-33.
Znak B-35 "zakaz postoju" oznacza zakaz postoju pojazdu.
Znak B-36 "zakaz zatrzymywania się" oznacza zakaz zatrzymania pojazdu.
Znaki B-37 "zakaz postoju w dni nieparzyste", B-38 "zakaz postoju w dni parzyste" oznaczają zakaz postoju pojazdów odpowiednio w nieparzyste lub parzyste dni miesiąca - zakaz nie obowiązuje od godziny 21 do 24. Dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku B-35, B-37, B-38 albo na umieszczonej pod nim tabliczce.
Zakaz wyrażony znakiem B-35, B-36, B-37 lub B-38:
- dotyczy tej strony drogi, po której znak się znajduje, z wyjątkiem miejsc, gdzie za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie,
- dotyczy również kolumn pieszych oraz jeźdźców i poganiaczy,
- nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.
Zakaz wyrażony znakiem B-36, B-37 lub B-38 obowiązuje do odwołania lub do miejsca umieszczenia znaku B-35.
Umieszczona pod znakiem B-35, B-36, B-37 lub B-38 tabliczka wskazuje:
T-24 - że pojazd pozostawiony w miejscu, w którym obowiązuje zakaz wyrażony tym znakiem, zostanie usunięty z drogi na koszt właściciela,
T-25a - początek zakazu wyrażonego znakiem,
T-25b - kontynuację zakazu wyrażonego znakiem,
T-25c - odwołanie zakazu wyrażonego znakiem,
T-26 - Znak B-35, B-36, B-37 lub B-38 wraz z tabliczką T-26 , umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został on ustawiony.
Znak B-39 "strefa ograniczonego postoju" oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach; dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu dłuższy niż jedna minuta jest wskazany napisem na znaku.
Znak B-39 nie dotyczy pojazdów:
- komunikacji publicznej zatrzymujących się na wyznaczonych dla nich miejscach,
- zatrzymujących się w miejscach oznaczonych znakami:
D-18 - "parking",
D-18b - "parking zadaszony",
D-44 - "strefa parkowania",
- unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.
Znak B-40 "koniec strefy ograniczonego postoju" oznacza wyjazd ze strefy ograniczonego postoju.
Znak B-41 "zakaz ruchu pieszych" oznacza zakaz ruchu pieszych po tej stronie drogi, po której znak jest umieszczony.
Znak B-42 "koniec zakazów" oznacza odwołanie zakazów wyrażonych znakami:
B-23 "zakaz zawracania",
B-25 "zakaz wyprzedzania",
B-26 "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe",
B-29 "zakaz używania sygnałów dźwiękowych",
B-33 "ograniczenie prędkości".
Znak B-43 "strefa ograniczonej prędkości" oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Znak B-43 określający dopuszczalną prędkość mniejszą lub równą 30 km/h oznacza ponadto, że umieszczone w strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Znak B-44 "koniec strefy ograniczonej prędkości" oznacza wyjazd ze strefy ograniczonej prędkości.